PrzyrodaOnline.pl

Majówka w Łazienkach – krótki opis i test teleobiektywu Sigma 120-300/2.8 OS

Witam serdecznie po krótkiej przerwie.

Majówka już za nami. Pogoda jaka była każdy wie. Ten kto był na północy kraju mógł cieszyć się dłużej słońcem natomiast te osoby które były na południu już raczej trochę mniej.
Najważniejsze, że w niedzielę się wypogodziło i można było wybrać się o świcie na zdjęcia.
Była to również bardzo dobra okazja do dokładniejszego przetestowania Sigmy 120-300/2.8 APO DG EX OS. Jest to jasny teleobiektyw posiadający cichy i szybki silnik HSM oraz stabilizację obrazu. Po moich krótkich testach Nikkora 300/2.8 AFS VR miałem możliwość porównania go do tejże Sigmy.
Sigma jest obiektywem, który waży prawie 3 kg. Tak więc trudno go nazwać obiektywem na rodzinne spacery :). Kolejna sprawa to sama wielkość – prawie 30 cm długości sprawia, że konieczne jest posiadanie jednak mimo wszystko większego plecaka albo torby niż w przypadku posiadania aparatu ze zwykłym obiektywem. Ogniskowa oraz jasność 2.8 powodują, że rozmiary te muszą być wyjątkowe.
Sigma 120-300mm F2.8 EX DG OS APO HSM Super Telephoto Zoom Lens

Obiektyw ten podłączyłem do body Nikon D7100. Jak już wcześniej pisałem po podpięciu szkła do body mającego matrycę APS otrzymałem ekwiwalent ogniskowej 180mm-450mm dla matrycy pełnoklatkowej.
Szkło zgodnie z różnymi opiniami w internecie jest szybkie i ciche. Trochę obawiałem się objawów BF/FF jednakże z moim D7100 póki co jest ok. Może na F2.8 jest ciut nieostro ale raczej wynika to z bardzo małej głębi ostrości niż z wady obiektywu. Przymknięcie do F3.5 znacząco likwiduje ten problem. Jednakże w porównaniu do Nikkora 300/2.8 wydaje mi się, że Nikkor jest jeszcze bardziej ostry – ale to jest tylko moja subiektywna ocena. Dodatkowo Nikkor jest obiektywem stałoogniskowym co jak wiadomo skutkuje lepszą jakością obrazu w porównaniu do obiektywów zmiennoogniskowych.
Atutem Sigmy jest to, że kosztuje połowę tego co Nikkor oraz to, że jest bardziej uniwersalna. W Nikkorze czasami 300mm może być za dużo i w tym momencie albo należy odsunąć się od fotografowanego obiektu albo też zrezygnować z czegoś na zdjęciu.
Ogólnie ze szkiełka jestem zadowolony – spełniło moje oczekiwania. Co prawda chodzi mi po głowie jeszcze Nikkor 200-400/4 VR AFs, jednakże po dopięciu TC 1.4 do posiadanej Sigmy otrzymuje 168-420 również ze światłem 4. A dodatkowo w Sigmie mam jeszcze F2.8 czego niestety w Nikkorze nie będę miał.

A sam spacer…
Rano ok godziny 5 na początku maja musiałem oczyścić szyby z lodu ! Zimno było. Dzień wcześniej praktycznie cały dzień padał deszcze co spowodowało pojawienie się mgły z samego rana.
Przyroda Online
Na zdjęciu widać ul. Połczyńską ok. godz 5:30 rano. Widać jak Słońce próbuje się przebić przez wspomnianą mgłę. Dodam, że ok kilometr dalej nie miało już z tym problemu i konieczne stało się zasłonięcie okna ;)
W Łazienkach o 6 rano było pusto. Praktycznie żadnych osób. Słychać było jedynie śpiew ptaków. Samych ptaków jakby mniej niż poprzednim razem. Ciężko było wykonać zdjęcie szpakom czy kwiczołom. Mandarynki jak zwykle nie zawiodły a dodatkowo pojawiły się Nurogęsi – póki co jeszcze nieufne i po wycelowaniu w nie obiektywu dyskretnie usuwały się dalej.
Na głównym stawie bardzo ładnie pływał Łabędź wraz ze swoją towarzyszką Gęsią Zbożową. Rano gdy Słońce jest jeszcze nisko oświetlenie drugiego brzegu spowodowało bardzo ciekawy efekt:
33_przyrodaonline.

Serdecznie wszystkim polecam taki poranny spacer po Łazienkach z lub bez aparatu.

Standardowo poniżej kilkanaście zdjęć z powyższego spaceru i testu.
Zapraszam do oglądania i komentowania.

Tags: , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

  • Forum Fotografia Przyrodnicza

  • Fotografia przyrodnicza – przyrodaonline.pl