PrzyrodaOnline.pl

Szukając nowych miejsc.

Witam ponownie :)

Zacznę od pogody..
O ile tydzień wcześniej martwiłem się czy nie będzie mi za gorąco ze względu na panującą aurę to tym razem takiego problemu nie było.
Raptem z ok 28-30 st. zrobiło się ok 15-17 st. i tą różnicę temperatur można było odczuć…

W ostatnią sobotę spotkałem się ze znajomym obserwatorem ptaków z ok. Łowicza celem zorientowania się w możliwościach jakie są dostępne w tamtej okolicy pod kątem fotografowania ptaków.
Bardzo popularnymi pod względem ilości i różnorodności ptaków miejscami w tamtym rejonie są:

 • Stawy Okręt, Rydwan
 • Rejony Złakowa Kościelnego
 • Niestety teraz rejony te nie są bogate w ptactwo. W okresie wczesnej wiosny na przełomie marca i kwietnia gdy ptaki migrują na północ kontynentu podobno jest tam kilkadziesiąt tysięcy osobników różnego gatunku. Później natomiast to czas powrotów ptaków na przełomie września i października.
  Tak więc sobota przebiegła głównie na rozeznaniu się w terenie i jego możliwościach.

  W niedzielę z samego rana ( godz. 3:20 ) dokonałem wyjazdu w nowo poznany teren celem wykonania kilku zdjęć.

 • Pierwszy rejon to Staw Okręt.
 • Na miejsce przybyłem ok godz. 5.
  Na samym stawie kilkanaście ptaków różnego rodzaju: Łabędzie, Kormorany, Perkozy, Łyski, Kaczki..
  Staw Okręt
  Jednakże wszystkie mocno oddalone od brzegu, który tu również był mocno porośnięty trzciną. W tym momencie doszedłem do wniosku, że należy się mocno zastanowić na wprowadzeniem do użytku możliwości fotografowania z wody. Do tego celu można użyć bardzo popularnego wśród wędkarzy tzw. pływadełka.
  Pływadełko
  Jak widać na zdjęciu powyżej jest to urządzenie, które swoim wyglądem przypomina ponton. Wielokrotnie oglądałem zdjęcia zrobione za pomocą takiego lub podobnego pływadełka. Dla mnie bajka. Można podpłynąć/podejść na odległość kilku metrów do ptaków i spokojnie je obserwować. Rozwiązanie to ma i drugą zaletę – nie stresujemy ptaków co pozwala na prowadzenie obserwacji naturalnego ich zachowania.

  Poza samym jeziorem widoczna była duża ilość Wróbli oraz Pliszek.

  Kolejnym przystankiem były okolice Złakowa Kościelnego. Pomimo niekorzystnego okresu można mogłem spotkać 5 szt rzadkiego Bociana Czarnego, trochę Gęsi, Czapli, Bocianów Białych oraz Pustułkę.
  Dojście w teren było strasznie męczące – błotnisty i grząski teren może zniechęcić niektórych. Ja przeszedłem w sumie ok 1-1.5km w jedną stronę ze sprzętem ważącym w sumie ok. 7 kg.
  Obserwacje latających Czapli i Bocianów nisko nad ziemią – bezcenne.
  Bocian

  Kolejnym i zarazem ostatnim przystankiem był sam Łowicz a dokładnie brzeg rzeki Bzury. Czemu tam ? Dlatego ponieważ dzień wcześniej przypadkowo widziałem tam dwie pary Rycyka. Jest to bardzo fajny ptak z długimi nogami oraz dziobem.
  Rycyk
  Żywi się głównie bezkręgowcami tzn. dżdżownice, ślimaki itp. Wobec tego ciężko go zwabić. Nie jest ptakiem mocno płochliwym na widok człowieka w porównaniu do np. Czapli. Można podchodzić na odległość ok 10m gdzie w przypadku Czapli jest to ok 50 a może i 100m.
  Udało mi się zaobserwować ciekawe zachowanie tych ptaków. Otóż w momencie gdy kilka szuka pożywienia to jeden lub dwa krążą nad okolicą celem wypatrywania potencjalnego zagrożenia. W przypadku gdy takowe nadejdzie to wydaje on charakterystyczny odgłos co powoduje błyskawiczny wręcz odlot żerujących osobników.

  Poniżej standardowo galeria kilku zdjęć z opisanego wyżej wyjazdu.

  Tags: , , , , ,

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  Current day month ye@r *

 • Forum Fotografia Przyrodnicza

 • Fotografia przyrodnicza – przyrodaonline.pl