PrzyrodaOnline.pl

Teleobiektyw 300/2.8 i pełna klatka FX…

W ten weekend postanowiłem sprawdzić jak duża jest różnica pomiędzy korzystaniem z zestawu teleobiektyw 300mm wraz z korpusem niepełnoklatkowym a ten sam obiektyw jednakże podpiętym do korpusu pełnoklatkowego.

Pierwsza różnica to ciężar niestety na niekorzyść korpusu pełnoklatkowego. Taki zestaw jest cięższy odczuwalnie. Druga sprawa to dużo większa ‚głośność’ tego zestawu. Korzystałem z Nikona D700 i muszę powiedzieć, że tutaj ilość dżwięku wydawana przez ten aparat w momencie wyzwolenia migawki jest większa niż w przypadku Nikona D7100. Można to łatwo wytłumaczyć: D7100 posiada dużo mniejsze lustro i z pewnością jest lepiej wytłumionym korpusem w porównaniu do D700.
Mnie to przeszkadza.
Kolejna chyba najbardziej istotna kwestia w tym rodzaju fotografii to ogniskowa. W tym przypadku mamy do dyspozycji rzeczywiste 300mm. Jest to o tyle istotne, ponieważ w przypadku focenia tym samym szkłem ale podpiętym do Nikona D7100 uzyskujemy odpowiednik ogniskowej 450mm ze światłem 2.8 ! Wielokrotnie mi brakowało tych ‚kilku’ mm aby być bliżej obiektu. Widać to szczególnie na zdjęciu Szpaka. Cropowanie tutaj też nie zdaje egzaminu ponieważ mój korpus posiada ‚tylko’ 12mpx co w porównaniu do korpusu D7100, który posiada 24mp matrycę nie jest powodem do radości.

Ale zestaw z korpusem FX ma też swoje zalety. Są to:
- dużo szybszy AF
- większa ilość zdjęć w serii
- lepsze zdjęcia na wysokich ISO
i w moim przypadku przyzwyczajenia do późniejszej obróbki zdjęcia. :)

Poniżej zestaw kilkunastu zdjęć z powyższego zestawu czyli 300/2.8 oraz korpus pełnoklatkowy.

Tags: , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

  • Forum Fotografia Przyrodnicza

  • Fotografia przyrodnicza – przyrodaonline.pl