PrzyrodaOnline.pl

Makro

DSC_3050 copy

Makrofotografia – rodzaj fotografii, w której fotografowany obiekt zostaje odwzorowany w naturalnych rozmiarach lub jest nieznacznie powiększony. Na ogół zakres powiększenia liniowego (często zwanego przez fotografów skalą odwzorowania) waha się w granicach od 1:1 do 10:1 – od wielkości naturalnej do 10-krotnego powiększenia (dla małego formatu obszar 24×36-2,4×3,6 mm). Często rozszerza się ten obszar do zbliżeń wymagających obiektywów z funkcją makro lub dodatków na 3:1 do 1:30. Większe powiększenia uzyskuje się za pomocą mikroskopu w mikrofotografii.

15

Aby uzyskać wystarczające powiększenie, konieczne jest na ogół znaczne przybliżenie aparatu do obiektu fotografowanego. Zazwyczaj odległość fotografowania w przypadku makrofotografii jest mniejsza niż 30 cm. Aby umożliwić tak duże zbliżenie, konieczne może być zastosowanie specjalnego obiektywu. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie obiektywu standardowego zamocowanego przy pomocy pierścieni pośrednich albo mieszka, które zwiększają dystans pomiędzy obiektywem a błoną fotograficzną lub matrycą. Ze względu na asymetrię obiektywów, w niektórych sytuacjach dobre efekty daje zastosowanie pierścienia odwrotnego mocowania. Innym sposobem jest użycie soczewek nasadkowych (soczewki dodatnie), które skracają ogniskową obiektywu. Soczewki te umieszczamy bezpośrednio na przedniej soczewce obiektywu. Soczewki nasadkowe mogą być stosowane razem z innymi urządzeniami do fotografii z małej odległości (tubusy, mieszki).

W aparatach kompaktowych z obiektywem o zmiennej ogniskowej dostępne jest specjalne ustawienie ostrości oznaczone jako „macro”.

Podstawowym problemem, jaki występuje przy tego typu fotografii, jest mała głębia ostrości. Z tego względu bardzo ważne jest precyzyjne ustawienie ostrości.

Zdjęcia wykonane w tej kategorii zostały wykonane specjalistycznym obiektywem makro. Charakteryzuje się on bardzo dobrym odwzorowaniem detali, dużą ostrością a co najważniejsze – umożliwia on wykonanie zdjęć z bardzo bliska. Cecha ta pozwala na wykorzystanie dużego powiększenia do pokazania dużej ilości szczegółów.

Zdjęcia makro mają to do siebie, że pokazują jak bardzo może być mała głębia ostrości. Szczególnie to widać na poniższym zdjęciu (po kliknięciu ukaże się większe zdjęcie):

DSC_3973

W tym wypadku głębia ostrości wynosi ok kilku milimetrów! Taka głębia wymaga od fotografującego dobrej i stabilnej pozycji oraz pewnego AF w przypadku jego wykorzystania. Nie może być mowy o jakimkolwiek BF lub FF.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

  • Forum Fotografia Przyrodnicza

  • Fotografia przyrodnicza – przyrodaonline.pl