PrzyrodaOnline.pl

Paw

Paw Królewski jest najbardziej znanym i najczęściej hodowanym pawiem z wszystkich ras. Doczekał się wielu nazw: Paw zwyczajny, Paw niebieski, Paw Indyjski. Nie ma podgatunków jednak szeroko zakrojona hodowla parkowo wolierowa wpłynęła na dużą ilość mutacji. Paw królewski jest najbardziej rozpoznawalnym ptakiem z pośród wszystkich ptaków ozdobnych.

DSC_5370

Zasięg występowania: Sri Lanka, Pakistan, Indie. Wiele powtórnie zdziczałych populacji występuje na całym świecie.
Środowisko naturalne: różne, lasy liściaste, tereny uprawne, blisko osad ludzkich.
Nazwa łacińska: Pavo cristatus | Nazwa angielska: India Blue Peafowl

Paw królewski jest nie do pomylenia, jeśli już to tylko z Pawiem zielonym. Samce są duże z długim, bogato zdobionym ogonem, wykorzystywanym przez nie w czasie okresu godowego. To co je odróżnia od Pawia zielonego to ciemnoniebieski kolor szyi i piersi, skóra twarzy jest biała, czub jest w kształcie wachlarza. Niedojrzałe samce mają różne upierzenie, ale zawsze posiadają wachlarzowaty czub oraz nakrapiane na niebiesko górne części ciała. W drugim roku życia samce wykazują krótszy ogon, często bez charakterystycznych wzorów pawiego oczka. W trzecim roku życia osiągają one pełne upierzenie i dojrzałość seksualną. Jakkolwiek ogon może rosnąć przez kolejne dwa lub trzy lata.
Samica raczej bura w porównaniu do samca, skóra twarzy jak i kształt czuba, są takie same jak u samca czyli skóra jest biała a czub wachlarzowaty, ale kolor czuba jest brązowy. Gardło jest białe, pierś i tył szyi zielony, podbrzusze płowożółty do kremowego, reszta upierzenia jest koloru brązowo- szarego. Występowanie w naturalnym środowisku: bardzo popularny we wszystkich obszarach naturalnego występowania.

 
Po kliknięciu na poniższe zdjęcia otwarta zostanie galeria ze zdjęciami Pawia Królewskiego.

DSC_5391 DSC_7688

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *

  • Forum Fotografia Przyrodnicza

  • Fotografia przyrodnicza – przyrodaonline.pl